Een collega en ik hebben op een veiling twee identieke DS409+ systemen gekocht met 4 Western Digital Green schijven van 1 Tb. De systemen zijn geüpgrade naar DSM 4.2-3255 en geconfigureerd als RAID5.
Bij gebruik blijkt mijn systeem veel trager te zijn dan het andere. Opstarten van de NAS duurt bij mij ca. 12 minuten. Bij het andere systeem 1,5 minuut. Ook het inloggen en starten van configuratie management is bij mij veel trager.
Een week of twee geleden kon ik hem ineens niet meer benaderen. Niet via drive-mapping en ook niet via de web-interface. Hij reageerde nog wel op PING-berichten. Ik heb hem toen uitgezet en besloten een backup te maken via de USB-poort. Die backup heeft een volle week geduurd voor 275Gb aan data! Geen idee of dat komt door de USB (1?) poort of door iets anders.
Tijdens de backup zijn er read errors gemeld op disk2 en disk3. Die van disk2 konden allemaal hersteld worden zover ik zie. Die van disk3 niet. (zie logfile).
Wat opviel was dat de LEDs van de schijven tegelijkertijd knipperen, maar dat die van disk 3 daarna een flink aantal keren snel knippert.
Als ik de S.M.A.R.T.-informatie opvraag duurt dat bij disk 3 beduidend langer dan bij de andere schijven, al is het resultaat dat alles OK is. Ik vind ook verder nergens meldingen dat er iets met die schijf zou zijn.
Ik wil best een nieuwe schijf kopen, maar ik weet niet of dat het probleem wel gaat oplossen. Ik ben een echte newby op dit gebied.
Is er nog iets dat ik kan doen om er zeker van te zijn dat de disk het probleem veroorzaakt?
Zijn er andere dingen die een dergelijk verschijnsel kunnen verklaren? Klopt het dat het systeem zo veel trager wordt als er één schijf niet helemaal fris meer is? Het is toch RAID-5?