Synology-Forum.nl

Hardware ondersteuning => NAS hardware vragen => Topic gestart door: bluefox op 26 augustus 2017, 14:00:40

Titel: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: bluefox op 26 augustus 2017, 14:00:40
Ik heb een DS414j met 4x 4TB schijven. 2 jaar geleden toen ik deze aangeschaft heb heeft een "IT-mannetje" deze voor mij geconfigureerd en ingesteld. Mijn wens was dat schijf 1 gespiegeld werd naar schijf 3 en schijf 2 naar schijf 4. Nu lijkt het erop dat dit zo ingesteld staat, elke nacht draaien er 2 back-up taken. Alleen valt me op dat de vrije ruimte verschilt tussen de schijven die bij elkaar horen.

Wat ik nu wil doen is schijf 3 en 4 (de schijven waar de backups op weggeschreven worden) formateren zodat ze helemaal leeg zijn zodat er een frisse start gemaakt kan worden met een nieuwe backup van schijf 1 en 2. Wie kan mij adviseren hoe ik dit het beste aan kan pakken?
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Birdy op 26 augustus 2017, 14:11:09
Citaat
Mijn wens was dat schijf 1 gespiegeld werd naar schijf 3 en schijf 2 naar schijf 4. Nu lijkt het erop dat dit zo ingesteld staat, elke nacht draaien er 2 back-up taken.
Raar verhaal, als ik het heb over spiegelen dan het ik het over SHR/RAID1 echter, je hebt het over backuppen en dat is niet spiegelen.

Maar goed, ik begrijp hieruit dat je dus 4 volumes hebt ?
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Birdy op 26 augustus 2017, 14:15:29
Citaat
Wat ik nu wil doen is schijf 3 en 4 (de schijven waar de backups op weggeschreven worden) formateren zodat ze helemaal leeg zijn
Er vanuit gaande dat het zo is, dan gewoon de 2 volumes (waar schijf 3 en 4 op draaien) verwijderen en de volumes opnieuw maken.
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: bluefox op 26 augustus 2017, 14:19:46
Oke, verhaal misschien iets duidelijker maken. Heb er weinig verstand van, vandaar dat ik iemand het heb laten doen en nu hier het forum op ga om er zelf wat meer verstand van te krijgen.

Schijf 1: Hier staan mijn prive gegevens op.
Schijf 2: Hier staan mijn zakelijke gegevens op.

Ik wil niet dat mijn gegevens verloren gaan, dus schijf 3 moet een kopie van 1 zijn en schijf 4 moet een kopie van 2 zijn. Zo is dat nu ook ingesteld lijkt het, maar ik heb mijn twijfels hierover omdat de percentages verschillen.

Hoe raad jij het mij aan Birdy om het in te stellen?

Bijgevoegd printscreens voor een duidelijker overzicht. Kleine toevoeging hieraan, 1 en 4 horen bij elkaar en 2 en 3.
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Birdy op 26 augustus 2017, 14:24:58
Ik denk dat je versies hebt van je backups dus, je doel volume wordt dan groter in gebruik.
Wat voor een backup maak je eigenlijk ?
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Birdy op 26 augustus 2017, 14:31:46
Hmmm, ik zie dat V2 groter is dan V4 dus, bovenstaande zou alleen kunnen kloppen met V1 naar V3 of, van V2 wordt geen complete backup gemaakt naar V4.
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: bluefox op 26 augustus 2017, 14:37:55
Zou je dat graag willen uitleggen, maar ik zie dat nergens staan. Zit in de backup taak en zie dat hij backups maakt van de gedeelde mappen, maar wat voor een backup dat is durf ik niet te zeggen.

Ik kom achter steeds meer ellende van die "helpende hand" die me destijds hielp. Ik zie dat V1 en V4 bij elkaar horen en V2 en V3.

Ik wil even schoonschip maken en V3 en V4 leeg hebben. Dan maakt het mij niet uit hoe het ingesteld wordt, als er maar een backup is. Welke handelingen raad je mij aan?
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Birdy op 26 augustus 2017, 14:52:46
Citaat
Welke handelingen raad je mij aan?
Heb ik al aangegeven hier (https://www.synology-forum.nl/hardware-vragen/backup-schijven-opnieuw-instellen/msg230158/#msg230158).
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Briolet op 26 augustus 2017, 15:18:31
Citaat
ik zie dat V2 groter is dan V4 dus…

Als ik de groottes zie, denk ik idd eerder dat 1->4 gaat en 2->3. (Edit: ik ze dat dit ook in de post van 4:19:46 uur verbeterd is)

Overigens is het met Hyperbackup mogelijk dat de backup minder ruimte inneemt.  Er kan compressie gebruikt zijn in de backup en ontdubbeling (als de bron identieke files bevat, dan wordt er maar 1 kopie opgeslagen).

Van compressie verwacht ik geen spectaculaire resultaten. De ruimtevreters zijn vaak films en daar valt niet veel aan te comprimeren. Idem voor de meeste plaatjes.

Citaat
formateren zodat ze helemaal leeg zijn

Als je het backup programma opent kun je waarschijnlijk ook gewoon de backup taak weggooien. Twee jaar geleden bestond Hyperbackup al, dus de kans is groot dat het daarmee gemaakt is. Dat programma kent heel veel backup mogelijkheden. Om van de nieuwere mogelijkheden gebruik te maken heeft het soms zin om de oude backup weg te gooien en een nieuwe backup taak te beginnen.
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Briolet op 26 augustus 2017, 15:29:11
Theoretisch is het mogelijk dat je bron schijf een defect heeft die je pas ziet bij het maken van een nieuwe backup als die beschadigde file overgezet moet worden.

Als het kritische data is, dan zou ik eerst een extra backup maken op een externe usb schijf voordat is de huidige backup definitief zou wissen.
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: bluefox op 29 augustus 2017, 08:00:40
Als je het backup programma opent kun je waarschijnlijk ook gewoon de backup taak weggooien. Twee jaar geleden bestond Hyperbackup al, dus de kans is groot dat het daarmee gemaakt is. Dat programma kent heel veel backup mogelijkheden. Om van de nieuwere mogelijkheden gebruik te maken heeft het soms zin om de oude backup weg te gooien en een nieuwe backup taak te beginnen.

Dank je wel voor je antwoorden Briolet, maar hoe gooi ik die backup weg? Want die zie ik niet terug in de File Station. Worden die verwijderd bij het verwijderen van die back-up taken? Lijkt mij niet toch? :-)
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Ben(V) op 29 augustus 2017, 09:28:59
Beste oplossing maar misschien niet uitvoerbaar is, omdat het een investering vraagt.
Gooi alle volumes weg en maak van die vier disken een groot volume in SHR.
Dan is al je data beschermt tegen het defect raken van een disk.
Gaat daarna helemaal vanzelf en hoef je niets meer met backup job te rommelen.
De verdeling tussen prive data en zakelijke data maak je gewoon op het niveau van "gedeelde mappen", dat is veel handiger dan op volume niveau.

Aangezien data kopieren binnen een Nas niet hetzelfde is als een backup maken, heb je een ander device nodig om je backup naartoe te regelen.

Koop een USB behuizing voor een of twee disken en gebruik die als backup.
Wel eentje met een USB 3.0 poort anders wordt het erg traag.
Kun je ook mooi gebruiken om je data tijdelijk veilig te stellen terwijl je de Nas opnieuw inricht.

PS IT-mannetje nooit meer aan je Nas laten knutselen.
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: bluefox op 29 augustus 2017, 09:44:55
Met deze oplossing maak ik dan vervolgens gebruik van 4TB en heb ik 3x 4TB die kopieën zijn vervolgens of begrijp ik het niet goed?

Een externe schijf is zo aangeschaft, dus dat is kleine moeite. Het gaat mij erom dat ik alles goed heb ingericht zodat ik niet voor vervelende problemen kom te staan.

PS IT-mannetje nooit meer aan je Nas laten knutselen.
Mijn NAS loopt geen gevaar meer voor hem, maar wie weet hoeveel slachtoffers er nog zullen volgen..   :wtf:
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Robert Koopman op 29 augustus 2017, 09:48:15
Als je 4x 4TB in SHR zet heb je 12TB schijfruimte om te gebruiken.
Er is 4TB ruimte in gebruik van de 16TB om SHR mogelijk te maken.
Gaat er één van de 4 schijven defect "is er niets aan de hand" en vervang je de defecte schijf om het volume te reparen.
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Birdy op 29 augustus 2017, 09:56:21
Ter illustratie:

[attach=1]
(https://www.synology.com/nl-nl/support/RAID_calculator)

Zou altijd voor SHR kiezen, hier meer info over SHR t.o.v. RAID (https://www.synology.com/nl-nl/knowledgebase/DSM/tutorial/Storage/What_is_Synology_Hybrid_RAID_SHR).
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: bluefox op 29 augustus 2017, 09:59:23
Bedankt allen voor de reacties. Ik heb genoeg voer om aan de slag te gaan!

De externe schijf is onderweg, deze wordt morgen geleverd en ik ga zelf knutselen. Mocht ik ergens tegenaan lopen weet ik jullie weer via het forum te vinden.

CASE CLOSED
Titel: Re: Backup schijven opnieuw instellen
Bericht door: Birdy op 29 augustus 2017, 10:39:17
Succes :thumbup: